Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego - Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu

1. Dzisiaj przeżywamy Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.
  2. Dzisiaj w Krakowie odbywa się procesja ku czci św. Stanisława. Wymarsz z katedry na Wawelu o godz. 9:00.
  3. Pielgrzymka do Rychwałdu na pierwsze Nabożeństwo Fatimskie w tym roku wyruszy sprzed kościoła Przemienienia Pańskiego w najbliższy poniedziałek, 13 maja o 16:30.
  4. Próby dla dzieci przed I komunią św. będą w poniedziałek i czwartek od 15:00 do 17:15
  5. Zapraszamy na nabożeństwa majowe. W środę będziemy adorować Pana Jezusa umieszczonego w szczególnej monstrancji w kształcie Cudownego Medalika.
  6. Spotkanie Akcji Katolickiej odbędzie się w najbliższą środę o godz. 18:45 w sali nr 10.
  7. W czwartek 16 maja święto Andrzeja Boboli – patrona Polski.
  8. W piątek 17 maja przypada dzień modlitwy do Miłosierdzia Bożego z racji trzeciego piątku miesiąca.
  9. Spowiedź dla przed I komunią św. będzie w najbliższą sobotę od godz. 9:00.
  10. Zapraszamy na czuwanie modlitewne z okazji Zesłania Dycha Świętego w sobotę do kościoła św. Krzyża na godz. 19:00. W programie konferencja, Msza św. i modlitwa uwielbienia.
  11. Za tydzień w niedzielę Zesłania Ducha Świętego w naszej parafii będziemy przeżywać I komunię świętą. Msze św. związane z tą uroczystością będą odprawione w konkatedrze o godz. 10:00 i 12:00. W związku z tym nie będzie Mszy św. o 11:15. Bardzo prosimy, aby w miarę możliwości uczestniczyć w Eucharystii w innych godzinach.
  12. Trwa nowenna przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Odprawiamy ją w konkatedrze podczas nabożeństw majowych o 17:30.
  13. 1 czerwca odbędzie się XXVIII Spotkanie Młodych w Lednicy pt. Wracaj do domu. Planujemy wyjazd młodych także z naszego dekanatu. Termin wyjazdu: 31 V (noc) Koszt: 100 zł. Zapisy do 20 maja pod numerem: 502 942 197.
  14. Ochotnicza Straż Pożarna w Sporyszu zaprasza na Strażackie Zielone Świątki w Amfiteatrze pod Grojcem w sobotę, 18 maja o godzinie 16.00. Strażacy zapewniają pyszne jedzenie, atrakcje dla dzieci i zabawę taneczną z DJ-em. Dochód z festynu będzie przeznaczony na zakup sprzętu bojowego.
  15. Stanowisko Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia.

„Kościół nie przestaje przypominać, że «godność każdej istoty ludzkiej ma charakter istotowy i obowiązuje od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Uznanie tej godności jest niezbywalnym warunkiem wstępnym ochrony egzystencji osobistej i społecznej, a także niezbędnym warunkiem tego, by braterstwo i przyjaźń społeczna mogły się urzeczywistniać między wszystkimi narodami na ziemi». Opierając się na tej nienaruszalnej wartości ludzkiego życia, magisterium Kościoła zawsze wypowiadało się przeciwko aborcji. Św. Jan Paweł II pisze o tym: «Wśród wszystkich przestępstw przeciw życiu, jakie człowiek może popełnić, przerwanie ciąży ma cechy, które czynią z niego występek szczególnie poważny i godny potępienia. Dzisiaj jednak świadomość jego zła zaciera się stopniowo w sumieniach wielu ludzi. Akceptacja przerywania ciąży przez mentalność, obyczaj i nawet przez prawo jest wymownym znakiem niezwykle groźnego kryzysu zmysłu moralnego, który stopniowo traci zdolność rozróżnienia między dobrem i złem, nawet wówczas, gdy chodzi o podstawowe prawo do życia. Wobec tak groźnej sytuacji szczególnie potrzebna jest dziś odwaga, która pozwala spojrzeć prawdzie w oczy i nazywać rzeczy po imieniu, nie ulegając wygodnym kompromisom czy też pokusie oszukiwania siebie.

Właśnie w przypadku przerywania ciąży można się dziś często spotkać z dwuznacznymi określeniami, jak na przykład ‘zabieg’, które zmierzają do ukrycia jego prawdziwej natury i złagodzenia jego ciężaru w świadomości opinii publicznej. Być może, samo to zjawisko językowe jest już objawem niepokoju nurtującego sumienia. Jednak żadne słowo nie jest w stanie zmienić rzeczywistości: przerwanie ciąży jest – niezależnie od tego, w jaki sposób zostaje dokonane – świadomym i bezpośrednim zabójstwem istoty ludzkiej w początkowym stadium jej życia, obejmującym okres między poczęciem a narodzeniem». Nienarodzone dzieci są zatem «najbardziej bezbronne i niewinne ze wszystkich, a dzisiaj odziera się je z ludzkiej godności, aby robić z nimi to, co się chce, pozbawiając je życia i ustanawiając prawa, by nikt nie mógł temu przeszkodzić».  Należy zatem stwierdzić z całą mocą i jasnością, nawet w naszych czasach, że «obrona rodzącego się życia jest ściśle związana z obroną jakiegokolwiek prawa człowieka»” (Deklaracja Dignitas infinita, 47).

W kontekście troski o życie i rozwój dzieci, Rada Stała KEP zachęca wszystkich wiernych do włączenia się w inicjatywę Ojca Świętego Franciszka, który ustanowił pierwsze Światowe Dni Dzieci. Będą one obchodzone 25 i 26 maja 2024 roku. W naszych modlitwach pamiętajmy także o tych dzieciach, którym nigdy nie było dane ujrzeć blasku słońca.

Podpisali Członkowie Rady Stałej  Konferencji Episkopatu Polski

Jasna Góra, 2 maja 2024

W minionym tygodniu z naszej wspólnoty parafialnej odeszli: + Stanisława Hilbrycht, + Maria Meres, + Marian Gach.

Zmarł w wieku 95 lat w Żywcu, tato księdza profesora Wojciecha Zyzaka, ś. p. Kazimierz Zyzak. Msza pogrzebowa będzie w niedzielę 12 maja o godzinie 14:00  w konkatedrze żywieckiej. Następnie kondukt pogrzebowy uda się na cmentarz Przemienienia Pańskiego w Żywcu. Prosimy modlitwę.